امکان رزرو آنلاین تور در آی سفر ...

تفریحات و سرگرمیجاذبه های گردشگری

13 جاذبه گردشگری آنتالیا

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در این قسمت از مقالات معرفی ترکیه، قصد داریم به بررسی منطقه ی حاشیه ی دریای مدیترانه این کشور بپردازیم. و البته شما را تا حدودی با جاذبه های شهر بسیار زیبای آنتالیا آشنا خواهیم کرد. شهری که بسیاری از مسافران ترکیه، برای سفر تفریحی و هیجان انگیز خود انتخاب می کنند. اگر قسمت اول معرفی ترکیه را مطالعه نکردید، حتما برای آشنایی بیشتر با این کشور یک نگاهی به مقاله ی معرفی کشور توریستی ترکیه بندازید.

15 درصد از مساحت کل کشور ترکیه را، منطقه حاشیه ی دریای مدیترانه در بر می گیرد. این منطقه به سبب وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی در اطراف خلیج آنتالیا، مهم ترین مرکز گردشگری ترکیه به شمار می رود. در سواحل این خلیج، هتل ها و دهکده های تفریحی زیادی با معماری منحصر به فرد وجود دارد که بسیار موردعلاقه ی گردشگران است. شهر آنتالیا با تفرجگاه های ساحلی و سواحل زیبا، مهم ترین شهر تفریحی کشور و از مهم ترین مقاصد گردشگری آن است که در قرن دوم پیش از میلاد، پایه گذاری شد و آتالیایی نام گرفت. این منطقه به ترتیب تحت سلطه رومیان، بیزانس ها، سلجوقیان و در نهایت ترکان عثمانی درآمد.

جاذبه های گردشگری آنتالیا

مساجد آنتالیا

همه مسلمان ها و مخصوصا ما ایرانی ها با گنجینه ی ارزشمندی که از مساجد تاریخی در سراسر کشورمان داریم، با شکوه و عظمت یک مسجد با معماری زیبای اسلامی و نقش ها و طرح های اسلیمی به کار رفته در آن، آشنایی داریم. از آن جایی که اکثریت مردم ترکیه مسلمان هستند، تمام شهرهای این کشور و از جمله آنتالیا، مساجد بسیار زیبایی را در خود جای داده اند. هر کدام از این مساجد به دستور یک شخصیت سلطنتی مهم ساخته شده است.

 1. مسجد ییولی میناره (Yivli Minare) : این مسجد تاریخی که در قرن سیزدهم به فرمان علاءالدین کیقباد ساخته شده، در واقع سنبل و نماد شهر است و در مرکز شهر واقع شده. مسجدی با معماری زیبای زمان سلجوقیان که ما مسلمان ها به خوبی با آن آشنایی داریم. مناره ی این مسجد ارتفاع زیادی دارد به طوری که از نقاط مختلف شهر می توان آن را تماشا کرد و به همین دلیل یکی از نمادهای مهم آنتالیا می باشد. چیزی مانند برج میلاد خودمان در تهران اما نه به باشکوهی آن. ترک ها بیشتر با نام مسجد جامع شهر آن را می شناسند.
 2. مسجد مراد پاشا : این بنای مذهبی متعلق به قرن شانزدهم است . گنبدی بزرگ با 10 ضلع دارد و به دستور مراد پاشا ساخته شده است.
 3. مسجد تکلی محمت پاشا (Tekeli Mehmet Pasa) : نسبت به دو مسجد قبلی کمی جوان تر است و پیشینه ی آن به دوران عثمانی بر می گردد. داخل مسجد را معماری اسلامی در برگرفته و پر از کاشی های رنگی و خطوط عربی است. به دستور محمت پاشا در این شهر ساخته شده است.

جاذبه های تاریخی آنتالیا

 1.  دروازه سه طاق شهر: این دروازه به هنگام بازدید امپراطور هادریان از آنتالیا ساخته شده است.
 2. شهر باستانی پرگه : پرگای نیز نامیده می شود. بر فراز تپه ای در حومه آنتالیا واقع شده و مربوط به قرن چهاردهم پیش از میلاد است.! باستان شناسان بر این باورند که پرگه محل سکونت یکی از نخستین جوامع مسیحی در آسیای صغیر بوده است.
 3. شهر باستانی فاسلیس : قدمت آن به قرن ششم میلادی برمی گردد زمانی این شهر باستانی اقامتگاه قشلاقی اسکندر کبیر بود. امروزه در میان ویرانه های آن که از جاذبه های مهم تاریخی این منطقه محسوب می شود، بقایایی از معابد، سالن نمایش، یک دروازه ی طاقدار و یک آب گذر دیده می شود.
 4. شهر باستانی آسپندوس : این شهر باستانی در شرق آنتالیا واقع شده است. به دلیل سالن نمایش بیضی شکل بزرگی که در آن قرار دارد، یکی از مهم ترین جاذبه های شهر محسوب می شود. قدمت آن به قرن دوم میلادی برمی گردد. راهروها و تزئینات صحنه نمایش، به خوبی گویای مهارت معمار در خلق این شاهکار منحصر به فرد است. موزه ی کوچکی در کنار این سالن برپا شده که بلیط های رسی آن دوره و ملزومات نمایش در آن نگهداری می شود.
 5. شهر باستانی میرا : در میان ویرانه های این شهر، صخره هایی که وجود دارد که مقبره های لیکیه ای ها را در خود جای داده است. دیوارهای متعلق به دوره ی امپراطوری روم و حکومت کلیمی های یونان، این دژ را در محاصره خود گرفته اند.
 6. زانتوس لتون : زانتوس- لتون هم یک مکان تاریخی است. زانتوس نام شهری در قلمرو لیکیه باستان و مرکز فرهنگی و تجاری آن بوده است. عبادتگاه لتو که امروزه لتون نامیده می شود، از بناهای مذهبی مهم لیکیه به شمار می رود که به لتو و فرزندان او وقف شده است.

جاذبه های طبیعی و تفریحی آنتالیا

 1. کمر (Kemer) : یک تفرجگاه ساحلی است که امکانات دیگری همچون مراکز خرید و بازدید از غارها و سواحل شنی باعث محبوبیت آن در بین گردشگران شده است. در پارک یوروک خیمه ای نمادین متعلق به قبیله صحرا نشین یوروک و صنعت گرانی که در حال نمایش حرفه ی خود هستند، وجود دارد.
 2. چشمه های کارستی : بسیاری از اراضی حومه شهر آنتالیا پوشیده از صخره ها و تپه های کارستی است. چشم انداز زیبای چشمه های کارستی و صدای دلنشین جریان آب که سکوت فضا را در هم می شکند، اوقاتی به یادماندنی را برای بازدیدکنندگان فراهم می آورد.
 3. بلک (Belek): بلک یک شهر مدرن است که به شهر چشمه های آب گرم معروف می باشد. این شهر مکانی ایده آل برای دوستداران شنا و آفتاب گرفتن است. چشمه های آب گرم متعدد، زمین های گلف، در کنار میراث غنی بناهای تاریخی، معماری منحصر به فرد و فضای آرامش بخش، این منطقه را به یک مقصد گردشگری محبوب تبدیل کرده است. هم چنین زیستگاه تعداد زیادی از انواع گونه پرندگان است و به همین دلیل به آمم بهشت پرندگان نیز گفته می شود.
 4. پارک آبی آنتالیا: یکی از هیجان انگیزترین پارک های آبی دنیا در این شهر قرار دارد. یک پارک آبی روباز با سرسره های پیچ در پیچ بسیار با یک ویژگی جالب و منحصر به فرد! زمانی که از این سرسره ها به سرعت پایین می آیید، در واقع از بین درختان انبوه یک جنگل عبور می کنید و احتمالا باید احساسی شبیه به حس تارزان به شما دست بدهد.­
پست های مرتبط
جاذبه های گردشگری

5 کاخ دیدنی استانبول

جاذبه های گردشگری

5 جاذبه گردشگری ازمیر

دانستنی های سفرراهنمای سفر

معرفی کشور توریستی ترکیه

ارزش خواندن دارد...
ارمنستان ، کشوری فقیر اما خوشحال!