امکان رزرو آنلاین تور در آی سفر ...

جاذبه های گردشگری

5 جاذبه گردشگری ازمیر

کادیفه کاله ازمیر
زمان مطالعه: 5 دقیقه

در قسمت سوم از سری مقالات کشور ترکیه، به حاشیه ی دریای اژه و یکی از مهم ترین شهر های آن یعنی ازمیر، سری می زنیم تا با اصیل ترین و جذاب ترین مناطق آن آشنا شویم. پس از خواندن این مقاله شناخت زیادی درباره ازمیر به دست می آورید. شهری صنعتی و توریستی در یک کشور کاملا توریستی!

منطقه حاشیه ی دریای اژه، واقع در غرب آناتولی که نام آن از دریای مجاور برگرفته شده ، 11 درصد  از کشور ترکیه را در برگرفته است. خط ساحلی طویل، جنگل های انبوه و پرتگاه های صخره ای در کنار دارایی های تاریخی غنی که بناهایی با قدمت بیش از پنج هزار سال نیز در میان آن ها دیده می شود، این منطقه را به مقصدی مناسب برای علاقه مندان به طبیعت، باستان شناسی و ورزش های گوناگون تبدیل نموده است.

نواحی ساحلی اژه از آب و هوا ی ملایم برخوردار بوده و دارای تابستان های گرم و زمستان های معتدل است. این منطقه برای دوستداران ورزش های آبی، ماهیگیری در بنادر و علاقه مندان به بازدید از دهکده های تفریحی عمومی یا بقایای برجای مانده از تمدن های باستان، مقصدی بسیار مناسب و جذاب است.

ازمیر، مهم ترین شهر منطقه که در گذشته به نام “سمیرنا” (Smyrna) شناخته می شد، سومین شهر بزرگ (از نظر وسعت) و یکی از بنادر بزرگ ترکیه در راس خلیج ازمیر و سواحل دریای اژه است. این شهر در هزاره ی سوم پیش از میلاد بنیان گذاری شد. در سال 1415 همزمان با حکومت سلطان محمت چلبی، تحت حکومت امپراطوری عثمانی قرار گرفت. ازمیر دومین شهر بزرگ صنعتی ترکیه پس از استانبول است و تولید مواد غذایی، سیمان، پنبه و منسوجات و صنایعی چون مهندسی و پتروشیمی، از عمده فعالیت های اقتصادی در آن به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری ازمیر

در ازمیر، باستانی ترین بناها و بقایای آن ها را می توانید تماشا کنید و در کنار آن از جاذبه های طبیعی این شهر نیز بهره ببرید. ردپای رومیان و یونانیان در این شهر به وفور به چشم می خورد و مهم ترین بناهایی که معرف این دو قوم باستانی هستند، در این شهر واقع شدند. این جا شهر قلعه و دژ و تپه و چشمه هاست. در 50 کیلومتری ازمیر، یکی از عجایب هفتگانه جهان به انتظار بازدید شما نشسته است.

1- شبه جزیره چشمه

شبه جزیره چشمه، واقع در غرب ازمیر که آب های دریای اژه آن را احاطه کرده، از جاذبه های زیبای منطقه به شمار می رود. در قرون هجدهم و نوزدهم به دنبال کشف نهرها و جویبارهای بی شمار، عنوان چشمه برای آن برگزیده شد. قلعه ی متعلق به ژنوها که در قرن چهاردهم ساخته شد و در قرن شانزدهم همزمان با حکومت عثمانیان، تحت مرمت و بازسازی قرار گرفت، یکی از جاذبه های چشمه به شمار می رود. کاروانسرای قدیمی متعلق به قرن شانزدهم که در نزدیکی قلعه چشمه و به فرمان سلطان سلیمان بزرگ ساخته شده، امروزه به هتل، و کلیسای آن نیز به گالری هنری تبدیل شده است.

چشمه
چشمه

2- افسوس (Ephesus)

شهر باستانی افسوس که قدمت آن به شش هزار سال پیش از میلاد باز می گردد، در شهر سلچوک از استان ازمیر قرار گرفته است. طی حفاری ها و تحقیقات باستان شناسی که در این مکان صورت گرفته، بقایا و استخوان هایی متعلق به عصر مفرغ (عصر برنز یا عصر مفرغ دوره‌ای در تاریخ پیشرفت بشری است که در روند آن انسان‌ها بیشتر به فلزکاری دست زدند و از شیوه‌هایی برای گداختن مس و قلع و فرایند آلیاژسازی آن و قالب‌ریزی برنز بهره بردند.) و دوره ی هیتیت (هیتیان مردمانی باستانی بودند که به زبان هیتی که از شاخهٔ آناتولی خانوادهٔ هندواروپایی صحبت می‌کردند.)  از گورپشته ی تپه ایاسلوک به دست آمده که نشان دهنده ی قدمت منطقه است.

بقایای معبد آرتمیس یا معبد دیانا که یکی از عجایب هفت گانه جهان است، از مهم ترین جاذبه های این شهر باستانی به شمار می رود. این معبد به عنوان زیباترین بنای روی زمین شناخته می‌شده‌است و به همین دلیل در میان عجایب هفتگانه جا دارد.  از این معبد که از زمان ساخت، سه مرتبه بازسازی شده ، تنها بقایایی از بنا و مجسمه های آن برجا مانده است. این معبد که وقف آرتمیس، خدای یونان بود، در قرن هفتم به دنبال وقوع سیل، تخریب و در سال 550 پیش از میلاد مجددا ساخته شد.

کتابخانه سلسوس، دیگر جاذبه این شهر باستانی، بنایی رومی است که در سال 135 میلادی برای جاودانه کردن نام سناتور رومی “سلسوس” ساخته شد. این کتابخانه گنجایش نگهداری 12000 جلد کتاب را داشت و در مقابل ورودی آن مقبره ای برای سلسوس احداث گشت.

بقایای بقعه ی یوحنا در کلیسای جامع یوحنای مقدس نیز از بناهای جذاب افسوس است.

3- کادیفه کاله (Kadifekale)

تپه کادیفه کاله در شرق ازمیر واقع است و دژی متعلق به قرون وسطی بر بالای آن قرار دارد، از بالای این تپه و بقایای برجای مانده از این دژ، چشم انداز شگفت انگیز شهر ، خلیج ازمیر و تپه های آن مشاهده می شود. می توان گفت محلی شبیه بام های مختلف تهران است که می توان از آن جا تمام اجزای شهر را در کوچک ترین حالت ممکن، تماشا کرد. در پایین تپه، بقایایی از سالن نمایش رومی و ورزشگاهی با گنجایش بیست هزار نفر دیده می شود.

4- برگاما (Bergama)

برگاما یکی از قدیمی ترین مناطق ترکیه به شمار می رود که در دوره ی ماقبل تاریخ محل اقامت یونانیان، رومیان و بیزانس ها بوده است. این شهر باستانی، گنجینه با ارزشی از بناهای باستانی را که  از شهرت جهانی برخوردارند، در خود جای داده است. در جنوب غربی شهر، یک بیمارستان متعلق به دوره باستان، دژی قدیمی بر فراز تپه ای به ارتفاع 300 متر و معبد سراپیس جای گرفته که آن را به مکانی شگفت انگیز برای دوستداران تاریخ تبدیل کرده است.

در دوره ی بیزانس، پس از ترویج مسیحیت، برگاما به قلمرو اسقف نشین افسوس و بعدها به پایتخت تبدیل شد. آکروپلیس پرگامون (با آکروپلیس معروف آتن تفاوت دارد.!) ، معبد آتنا، کتابخانه، اسلحه خانه، سالن نمایش، محراب زئوس، میدان های بزرگ موسوم به آگوارا، زورخانه و درمانگاه از جاذبه های مهم این مکان هستند.

5- موزه آتاتورک

موزه ی آتاتورک واقع در بلوار آتاتورک، با حمایت مالی یک تاجر فرش احداث گشت. آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه در سال 1919 از سوریه به ترکیه آمد که ابتدا در هتلی به مدت چند روز اقامت داشت و سپس یک امارت سه طبقه را در محله ای در استانبول خریداری کرد و به همراه مادر و خواهرانش در آن جا زندگی کرد. پس از گذشت سال ها و کشته شدن وی این خانه سه طبقه تبدیل به موزه آتاتورک استانبول شد. در ساخت آن از سبک نئوکلاسیک و تلفیقی از سبک های معماری دوره عثمانی و معماری شرقی استفاده شده است. طبقه اول آن اقامتگاه خصوصی آتاتورک بود و امروزه اتاق جلسات، اتاق مطالعه، اتاق خواب، اتاق مهمان، نگهبانی و اتاق انتظار را در بر می گیرد.

موزه آتاتورک
موزه آتاتورک
  • در نوشتن این مقاله از کتاب توریسم ترکیه، جاذبه های برتر نوشته ی رامین اسدی و محمود دریایی استفاده شده است.
پست های مرتبط
جاذبه های گردشگری

5 کاخ دیدنی استانبول

تفریحات و سرگرمیجاذبه های گردشگری

13 جاذبه گردشگری آنتالیا

دانستنی های سفرراهنمای سفر

معرفی کشور توریستی ترکیه

ارزش خواندن دارد...
معرفی کشور توریستی ترکیه